Вчергове збиралась консультативна рада з питань охорони культурної спадщини

28.01.2020р. відбулось чергове, сьоме за рахунком після повернення до систематичної діяльності, засідання консультативної ради з питань охорони культурної спадщини міста.

В порядку денному стояли питання пристосування підвальних приміщень будинку ратуші на вулиці Галицькій, 4а (площа Ринок) для громадських потреб, програма реставраційних робіт на поточний 2020 рік, музеєфікація археологічних розкопок Тисменицької брами на вулиці Галицькій біля головного корпусу медичного університету та проект відтворення пам’ятки архітектури будинку на площі Ринок. 5.

Почали роботу ради з оглядової екскурсії в підземелля міської ратуші. Як виявилось, деякі члени ради не те що не були, а навіть не уявляли які приміщення там є. Поряд з підвалами будинку попередньої ратуші з позаминулого століття, зі збереженими формами потужних склепінь перекриття, масивними стінами, виконаними в камені та цеглі (частково відтворені в залізобетоні на початку цього століття), вплетено приміщення теперішнього будинку ратуші в ажурних легких формах з застосуванням залізобетону, що було зроблено чи не вперше в таких обсягах в нашому місті.

Залізобетонні конструкції перекриття, в кожному з чотирьох крил будинку, різні по конфігурації, конструктивній схемі і принципах роботи. Найбільш ефектне і цікаве за формою, без колон, каскадно-кесонне перекриття в північно-східному крилі будинку. Чи не найбільше на той час в Західній Україні приміщення, площею понад 100 квадратних метрів, перекрите монолітною залізобетонною конструкцією. Тож власне сам цей конструктив є предметом охорони пам’яткоохоронним законодавством.
Члени ради безумовно підтримали проект пристосування підвальних приміщень будинку ратуші під громадські потреби і висловили зацікавлення студентським дипломним проектом 2018 року використання підземного простору площі Ринок з інтеграцією його з підземеллями ратуші.

Програма реставраційних робіт, представлена управлінням архітектури, дизайну та містобудівної діяльності, підтримана і, зокрема, з огляду на
фінансові можливості, підтримується метода реставрації окремих аварійних елементів об’єктів культурної спадщини міста.

По питанню музеєфікації археологічних розкопок Тисменицької брами з детальними матеріалами доповів член ради, кандидат історичних наук, керівник археологічних розкопок і автор науково-археологічного звіту Зеновій Федунків.
З огляду матеріалів дослідження видно, що проведеними роботами охоплено менше четвертої частини ймовірних залишків брами і це явно не достатньо для прийняття остаточного рішення з музеєфікації. Однак, всі схиляються до думки музеєфікувати археологічні знахідки методом ознакування з трасуванням конфігурації стін брами в площині поверхні вулиці в іншому матеріалі, контрастному до мощення. Вирішили обговорення продовжити після розгляду містобудівельною радою поданих проектних пропозицій музеєфікації.

Щодо робіт з відтворення пам’ятки архітектури будинку на площі Ринок, 5 повідомлено, що договірні умови інвестиційного договору забудівником будуть дотримані. Основна і безумовна вимога це відтворення триповерхового фасаду будинку з площі Ринок з використанням збережених елементів декору і відтворенням втрачених елементів. Станом на сьогодні забудівник дотримується взятих на себе зобов’язань. Зараз збудований монолітний залізобетонний каркас і приступають до відбудови головного фасаду з залученням архітектора-реставратора для встановлення декоративних елементів – капітелей, карнизів, фризів, рустування, маскаронів тощо.

Протокол засідання можна переглянути/завантажити за посиланням: https://drive.google.com/open…