В Івано-Франківську поспілкувались охоронці культурної спадщини нашого міста та Львова

22 листопада в Івано-Франківську побувала з візитом начальниця управління охорони історичного середовища Львівської міської ради Лілія Онищенко-Швець.

Для довідки: Управління охорони історичного середовища здійснює контроль за охороною та використанням об’єктів культурної спадщини у Львові, забудови історичного ареалу та території, внесеної до Списку світової спадщини ЮНЕСКО.

Із гостею зі Львова бесідували начальник відділу охорони культурної спадщини Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності Івано-Франківської міської ради Володимир Ідак та директор комунального підприємства «Простір інноваційних креацій «Палац» Володимир Гайдар. Обговорили спільні проблеми в питаннях збереження культурної спадщини міст та обмінятись досвідом щодо їх вирішення, а також можливості реалізації спільних проектів у цьому напрямку.

За словами п. Лілії, в старих кварталах Львова можна спостерігати цілий ряд проблем: непрофесійний ремонт будівель, встановлення пластикових вікон, недогляд за системою водовідведення з дахів та балконів, що призводить до сильних пошкоджень і безповоротних втрат історичної архітектури. Використання невідповідних матеріалів, непрофесійна реставрація, яка не на користь, а на шкоду культурним пам’яткам, це неправильне поводження з історичною забудовою – спотворюються окремі будівлі і псується історичний вигляд міста в цілому.

Володимир Ідак додає, що ці проблеми знайомі і для Івано-Франківська. Зокрема, вирішивши розпочати ремонт, часто мешканці не звертаються за консультацією до архітекторів. Від самого початку ремонт починається з порушенням послідовності виконання робіт. Внаслідок несправних дахів, сходових кліток, балконів тощо погіршується стан архітектури історичних пам’яток, а іноді виникає небезпека для життя та здоров’я мешканців.

Директор КП ПІК «Палац» Володимир Гайдар ознайомив львівських гостей зі структурою та основними напрямками діяльності підприємства, яке ставить собі за мету стати платформою для спілкування та співпраці з усіма сферами розвитку науки, бізнесу, мистецтва. Представив Програму науково-реставраційних робіт, якою передбачено проведення ремонтно-реставраційних робіт у комплексі колишнього палацу Потоцьких в Івано-Франківську у два етапи – невідкладні консерваційні та/або термінові протиаварійні роботи та планові науково-проектні та реставраційні роботи.

Начальниця управління охорони історичного середовища Львівської міської ради Лілія Онищенко-Швець резюмувала, що поїздка була цікавою, результативною і діалог міст у цьому напрямку варто продовжити. Також запросила івано-франківських колег до Львова, відвідати семінар на тему порятунку будівель від заволоження. Серед спікерів – кращі спеціалісти в цій галузі з України та Польщі.