А що там із «Музеєм зброї» у палаці Потоцьких?

Для початку, трохи передісторії:
«Музей зброї» створять за проєктом ROOTS Назад до наших спільних коренів, що впроваджується в рамках Спільної Операційної Програми Румунія-Україна 2014-2020 за співфінансування Європейського Союзу.
Грантовий проєкт виграло Управління інвестиційної політики Івано-Франківської міської ради.
Головний партнер – муніципалітет міста Ботошані (Румунія). Партнери – Управління економічного та інтеграційного розвитку Івано-Франківської міської ради, управління культури міста Ботошані (Румунія), Центр муніципального та регіонального розвитку – Ресурсний центр.

В рамках проєкту будуть створені два нових транскордонних туристичних продукти: Мультимедійний музей культурного різноманіття в Ботошані та інтерактивний «Музей зброї» в Івано-Франківську.
Загальна сума проєкту складає 938 560 євро, з яких сума для Івано-Франківська – 356 246 євро. За умовами проєкту, місто має виділити кошти на співфінансування. Мова йде про 32 767,67 євро або 885 000 гривень. За це проголосували депутати на одній із сесій міської ради:
Під час реалізації проєкту будуть проведені роботи з облаштування музею зброї в одному з приміщень корпусу Ж на території Палацу Потоцьких. Музей буде інтерактивний, цифровий, наповнений спеціально розробленим програмним забезпеченням, засобами відтворення і сенсорними пристроями.
Варто зауважити, що, окрім створення виставкових експонатів проєктом передбачено і проведення необхідних для цього ремонтно-реставраційних робіт та робіт з інженерного забезпечення музею.
На якому етапі перебуває проєкт зараз?
Корпус Ж комплексу, колишній офіцерський клуб, який частково пристосовується під інтерактивний цифровий музей зброї, є окремим об’єктом пам’ятки. Усі роботи, пов’язані з реставрацією та адаптаційними роботами на пам’ятці архітектури місцевого значення регламентуються державними нормативними документами з реставрації.
Відповідно до вимог цих документів та передбачених процедур для корпусу Ж розпочато організацію роботи з розроблення науково-проєктної документації згідно з реставраційним завданням у дві стадії:
1) Стадія проєкт – для корпусу в цілому з визначенням черг виконання реставраційно-будівельних робіт для реставрації з пристосуванням корпусу під музейно-виставкову функцію;
2) Стадія Робоча документація – розроблення проєктно-кошторисної документації безпосередньо на І чергу, яка охоплює виставкове приміщення «Музею зброї» та необхідні для його функціонування комунікаційні та санітарні приміщення.
Після завершення розробки спеціалізованою організацією науково-проєктної документації на проведення робіт, її погодження органом охорони культурної спадщини, проходження державної експертизи й отримання дозвільних документів будуть розпочаті реставраційні роботи.
Станом на зараз також деталізується напрацьована концепція «Музею зброї». З цією метою відбуваються зустрічі зі стейкхолдерами – представниками громади міста, яким не байдужа інтерпретація об’єктів культурної спадщини, історичних пам’яток міста та фахівцями в окремих, вузько спеціалізованих напрямках.
Перша зустріч із зацікавленими сторонами відбулася у конференц-залі Promprylad.renovation. В обговоренні концепції майбутнього музею взяли участь представники органів місцевого самоврядування, громадських організацій, представники Івано-Франківського краєзнавчого музею, IT-спеціалісти, експерти у сфері туризму, митці.
Щоб краще зрозуміти масштаби проєкту та територію його розташування, робоча група експертів, істориків, архітекторів та реставраторів, на чолі з керівником КП Палац Потоцьких «Простір Інноваційних Креацій «Палац» Володимир Гайдар ще двічі збиралася на території комплексу палацу Потоцьких. Учасники не лише мали можливість оглянути сам корпус Ж та ознайомитися зі вже напрацьованими пропозиціями, але й активно дискутували над місією, основними цілями заснування музею, деталями та складовими частинами концепції. Активно долучилися до обговорення учасники робочої групи – фахівці, що володіють сучасними тенденціями розвитку зброї – представники КРУК магазин зброї.
Лейтмотивом зустрічей та й базовою основою концепції майбутнього музею стала тонка нитка балансу двох засадничих понять – мотивації та відповідальності. Мотивації, що спонукає до користування зброєю та відповідальності за можливі наслідки її застосування. Майбутній «Музей зброї» в довготривалому часі повинен сприяти становленню базових цінностей, формування розуміння безпеки та захисту, миру і свободи, історичних аспектів впливу зброї на становлення та розвиток міста, формування культурної спадщини та усвідомлення ролі і мети зброї як в історичному, так і в сучасному контексті.
В рамках проєкту «Назад до спільних коренів» (ROOTS), що впроваджується в рамках Спільної Операційної Програми Румунія-Україна 2014-2020 за співфінансування ЄС, 8-10 жовтня в Івано-Франківську відбувся «Фестиваль культурного різноманіття»:
У рамках фестивалю відбулися презентації візії Музею зброї в місті Івано-Франківську та візії Музею культурного різноманіття в місті Ботошані, яке є партнером проєкту.
Яким буде контент експозиції «Музею зброї» в Івано-Франківську?
Передбачено, що музей буде інтерактивним, цифровим, наповненим спеціально підібраним обладнанням та програмним забезпеченням, (сенсорними панелями, проекційними та інтерактивними екранами, динамічними зображеннями, VR та iR обладнанням). Контент для розгортання та представлення експозиції буде розроблений спеціально запрошеними фахівцями і експертами з IT.
Базовою інформацією для створення контенту слугуватимуть оцифровані фонди, архівні вишуки, фото/відео матеріали. Експозиція формуватиметься відповідно до воєнно-історичного контексту міста Івано-Франківська (Станіславова) у різні історичні періоди: оборона і захист; місто і зброя; місто в часи війни; сучасний контекст.
Згідно напрацювань концепції, попередній контент експозиції формуватимуть:
– Оцифровані музейні фонди з франківських музеїв (Краєзнавчого музею, Музею визвольних змагань та ін.);
– Муляжі, креслення, візуалізації найхарактерніших елементів зброї, оборонних споруд, одностроїв, екіпірування;
– Історії, легенди, персоналії пов’язані з містом та значними подіями в місті, різночасовими воєнними баталіями, рухом підпілля у часи різних воєн, діяльністю УПА;
– Картографічні матеріали (мапи оборонних споруд, військових баталій);
– Іконографія (фото-відео архівні матеріали, репродукції)
– Дитячий інтерактив.
Що відбуватиметься з історичною будівлею у процесі реалізації проєкту?
Відповідно до Проєкту безпосередні роботи в корпусі мали розпочатися ще в цьому році, але в зв’язку з пандемією COVID-19 розпочнуться в наступному!
Приміщення будівлі будуть розплановані під музейно-виставкову функцію з необхідними додатковими приміщеннями обслуговування (вхідна зона, рецепція з адміністрацією, гардероб, санвузли, універсальний експозиційний простір). Концепцією музею передбачено облаштування кожної інформаційної зони приміщень сучасною презентаційною технікою: у вхідній зоні будинку – сенсорна панель, проекційні відео; у зоні перед входом до основного музейного приміщення – інтерактивний віртуальний промоутер-гід, інтерактивне проекційне відео; у головній залі – мультимедійні вітрини, інтерактивна сенсорна панель, динамічні зображення, панорамні медіа, тощо.
Крім закупівлі обладнання й наповнення експозиції музею, Програмою передбачені кошти на виготовлення науково-проектної документації та, власне на ремонтно-реставраційні роботи та інженерне забезпечення. Станом на зараз визначено та погоджено із Програмою межі опрацювання, площі та об’єми Корпусу Ж, в яких розміщуватиметься інтерактивний «Музей зброї», що необхідно для розробки науково-проектної, технічної документації.
В процесі розробки науково-проектної документації на реставрацію з пристосуванням буде виконано детальні реставраційні обміри корпусу; додаткові наукові дослідження та забезпечено постійний науковий супровід на усіх етапах проведення реставраційно-ремонтних робіт; сформовано пакет рішень з забезпечення збереження та відновлення автентичних елементів будівлі, та ряд інших, передбачених реставраційними нормативами заходів.
Заплановано розведення інженерних мереж, облаштування санвузла, реставрацію підлог на задіяній площі, очищення та оновлення штукатурки на стінах та стелі, робота з реставрацією столярних виробів заповнення віконних та дверних отворів, тощо.
На вході в музейний простір буде облаштовано пандус, для безбар’єрного доступу маломобільних груп населення. Також буде завершено реставрацію автентичних вхідних дверей.
Основні завдання, які ми ставимо перед собою в реалізації цього проекту, це шляхом інформаційного та емоційного впливу на відвідувачів згенерувати важливі і засадничі питання, стосовно зброї і міста, ролі зброї на різних етапах існування міста; зброя і людина:
– що мотивувало взяти у руки зброю в різні історичні часи і, які сучасні мотивації?
– що є зброєю сьогодні?
– які наслідки використання зброї та розуміння рівня відповідальності при користуванні зброєю?
Кожен зможе для себе сформувати власні відповіді на ці запитання.
Враховуючи цифровий формат експозиції, її тематика та напрями можуть змінюватись щорічно, або й впродовж року, доповнюватись, розширюватись, періодично концентруючись або на конкретній тематиці, або на більш глобальних аспектах, пов’язаних зі зброєю.
Зал інтерактивного музею має стати також і осередком для проведення клубних зустрічей:
– історичних реконструкторів,
– антикварів, колекціонерів,
– сучасних користувачів та поціновувачів зброї,
– досвідчених та тих, кого ця тема тільки-но зацікавила.
Питання зброї і захисту не втрачає своєї актуальності. Наша місія – спонукати людину до формування власної позиції щодо зброї, розуміння та визначення власних пріоритетів та мотивацій, виходячи з історичного та сучасного досвіду.
Більше про палацово-музейну тему – за посиланнями:
Історію розкажуть Потоцькі. Усе про майбутній віртуальний музей у Франківську