Роботи на Грушевського, 31 – добра ініціатива!

На вулиці Грушевського, 31, в Івано-Франківську тривають ремонтно-реставраційні роботи на пам’ятці архітектури.
Роботи проводяться з ініціативи Івано-Франківського обласного управління лісового та мисливського господарства, чиї приміщення знаходяться у цій будівлі.
Про хід робіт розповів головний спеціаліст відділу охорони культурної спадщини Департаменту містобудування та архітектури Володимир Ідак, який на місці поспілкувався з представниками підрядної організації.

«Наразі, з дотриманням реставраційних технологій, проводиться очищення цоколю від нашарувань пилу і старої фарби. Очищують до рівня автентичних облицювальних кам’яних блоків із пісковика. Після цього, швидше за все, приймемо рішення про те, щоб їх помалювати. Справа в тому, що стара фарба була на основі дрібнодисперсної сажі, яка дуже глибоко проникла у фактуру каменю. Якщо залишити його без покриття, то виглядатиме так ніби він брудний», – каже Володимир Ідак.
Спеціаліст додає, що очистити поверхні повністю важко, а «витравлювати» кислотними розчинами не можна – вони мають руйнівний вплив на камінь.
«Дуже добре, що поступово відходить практика примітивних «санітарних» фарбувань і побілок поверх старих покриттів – лиш би на вигляд було свіженьке! Є люди, які розуміють, що спочатку треба розчистити все зайве, розкривати і показувати автентичні речі, які мають самостійну цінність. І, безумовно, робити це треба правильно: як очищувати, так і покривати», – наголошує Ідак.
За словами архітектора, малювати фасади, покривати конструктивні елементи, які вразливі до атмосферних опадів потрібно так званими «фарбами, що дихають» – пропускають повітря. Як правило, вони на силікатній основі, а також можуть бути вапняні розчини.
«Був момент, коли на будівельний ринок зайшло багато сучасних матеріалів на синтетичній основі. Наприклад, є багато клеїв різного ступеню міцності, які доволі герметично закривають конструктиви. У деяких моментах вони позитивну роль зіграли, але в більшості – негативну. Адже зверху щільно консервують! Як наслідок, інфільтрація вологи не відбувається, стіни перезволожуються, утворюються різні грибкові явища тощо», – розповідає Володимир Ідак.