Представлення концепції ревіталізації та розвитку комплексу палацу Потоцьких

12 серпня 2021 року на території колишнього палацу Потоцьких відбулась пресконференція з представленням концепції ревіталізації та розвитку палацового Комплексу. До участі в обговоренні було запрошено ЗМІ та всіх зацікавлених представників громадськості.
Крім презентації самої концепції, директор комунального підприємства «Простір інноваційних креацій «Палац» Володимир Гайдар розповів про загальний стан справ у роботі.

«Підприємство створене в лютому-березні 2018р. Важко впевнено і ствердно відповісти на запитання – чи був на той момент в місті, і не тільки в Івано-Франківську, позитивний досвід зі створення ефективного підприємства, метою діяльності якого є збереження та розвиток напівзруйнованого, закинутого історичного комплексу – пам’ятки архітектури. По факту, ми починали з нуля. На відміну від поширеної у соцмережах хибної інформації про те, що підприємство працює в повному складі з початку 2018, варто зазначити, що на початку роботи в штаті працював лише один працівник – директор. Пізніше було прийнято бухгалтера, а далі, до кінця року – ще ряд працівників у кожен з відділів», – розповідає Володимир Гайдар.
Архітектор наголошує, що реставрація – складний, тривалий, багатоетапний науково-проектний процес, в якому задіяні фахівці з різних галузей.
«Це роботи, які побачити, чи помацати одразу не можна. Отримати гарну картинку вже і негайно в цьому процесі не вдасться. Реставраційна діяльність регламентується окремим законодавством та специфічними, вузькоорієнтованими Державними будівельними нормами, а також нормативами, які регламентують будівництво загалом. Дуже важливими в процесі реставрації є підготовчі та попередні реставраційні роботи. Тільки на ці роботи з комплексним дослідженням усіх будівель, споруд та території комплексу довелось витратити майже півтора року часу! Але вони дали базу для виготовлення подальших проектів реставрації», – каже Володимир Гайдар.
Зокрема, на цій основі в 2019-2020 роках, за участі наукового супроводу:
📌 сформовано реставраційні завдання, отримано усі необхідні вихідні дані для проєктування – містобудівні умови та обмеження, висновки та дозволи спеціально уповноважених органів з охорони культурної спадщини;
📌 виготовлено проєкт протиаварійних робіт для корпусу Б, проєкт реставрації даху та фасадів корпусу А;
📌 проєкт реставрації з пристосуванням під конгрес-центр корпусу А;
📌 проєкт реставрації з пристосуванням під музейно-виставковий центр корпусу Ж;
📌 отримано технічні умови та завершено розробку проектів інженерних мереж, включно із модульною газовою котельнею та заведенням усіх необхідних мереж на територію;
📌 на виготовлення проєктів протиаварійних робіт на корпусах В і Г, на даний момент, оголошуємо тендер для визначення проєктної організації-виконавця.
Виготовлення перелічених документацій відбувалось коштом міського бюджету.
«Інші проєкти або перебувають на розгляді у експертів, або зараз готуються нашими фахівцями до проходження експертизи. Після неї ще, зазвичай, є зауваження, які треба виправляти. Наступний етап – тендерні процедури на відбір генпідрядника – виконавця робіт з реставрації та отримання дозвільних процедур в центральному органі містобудування та архітектури. Це теж процедури, які, в загальному підсумку, займають не один місяць часу», – додає Володимир Гайдар.
Два проєкти вже перебувають у процесі реалізації, завдяки ґрантовим програмам фінансування, які вдалось отримати у тісній співпраці з Департамент економічного розвитку, екології та енергозбереження та Департамент інвестиційної політики Івано-Франківської міської ради
📌В корпусі Ж реалізується перша черга віртуального музейно-витавкового центру – віртуальний, інтерактивний музей зброї в контексті історії міста:
📌В корпусі А – перша черга проекту конгрес-центру з приміщеннями для проведення щорічного форуму «ідеальних міст», віртуальним музеєм «ідеальних міст» та хабом креативних ідей у сфері туризму:
«Вже на осінь цього року заплановані ремонтно-реставраційні роботи в обох корпусах», – каже директор КП ПІК «Палац».
Володимир Гайдар підкреслює, що зараз на території палацового комплексу тривають роботи з поточних ремонтів дахів, водостічних систем найбільш проблемних корпусів та частини огорожі. Підготовка до цих робіт теж була тривалою:
«На жаль, маємо велику проблему в місті з фахівцями та організаціями, які готові братись за ремонтні роботи на таких проблемних та відповідальних об’єктах: виконувати їх відкрито, «на біло», з усією необхідною документацією, розрахунками та відповідним актуванням. Та це вимоги чинного законодавства, які є обов’язковими до виконання!».
В процесі перелічених робіт та проходження процедур, КП ПІК «Палац» паралельно працювало над цілісною концепцією ревіталізації та розвитку Комплексу. Вона базується на збереженні та пристосуванні будівель та споруд в такому вигляді, який дійшов до наших днів з застосуванням необхідних реставраційних заходів та прийомів для максимального проявлення, розкриття, фіксації, музеєфікації усіх ціннісних елементів комплексу різних часових історичних періодів. Загалом, можна окреслити цінність комплексу, яка, власне, у великій мірі і полягає у нашаруванні різних історичних періодів життя міста та реґіону загалом.
Концепція включає ряд матеріалів з обґрунтованими рішеннями, щодо реставраційних заходів, функційного наповнення комплексу, встановлених взаємозв’язків між окремими функціями, будівлями, спорудами, та загалом у комплексі; рішень, щодо відкритості території та окремих його функційних блоків до міста, перспективних форматів діяльності комплексу.
«Ми ґрунтовно опрацювали перспективу розвитку та залученості палацового простору з метою об’єднання будівель та споруд у єдину систему. Вже зараз, за участі Національної спілки архітекторів України, готуємо матеріали для проведення відкритого міжнародного архітектурного конкурсу з перспективним розташуванням його матеріалів на провідних світових конкурсних платформах. На конкурсній основі також плануємо приймати рішення, щодо фінішного благоустрою території та деякі інтер’єрні рішення», – розповідає Володимир Гайдар.
Концепція буде і надалі опрацьовуватись детально за кожним функціональним напрямком в процесі проведення круглих столів – воркшопів за участі представників цільових аудиторій, визначених для кожного напрямку, як пріоритетні. Результатом роботи таких фокус-груп стануть сформовані ґрунтовні завдання на проектування для кожного об’єкту Комплексу.
Розроблена концепція стане базою для підготовки десятків проєктів та програм для залучення партнерів та інвестицій, в тому числі і міжнародних. Адже її втілення потребує значних капіталовкладень, які точно не зможуть бути профінансовані виключно коштом міського бюджету.
✔Відеотрансляцію з представлення концепції можна переглянути тут: