Консультативна рада з питань охорони культурної спадщини провела два засідання

Ринок 5, Січових Стрільців 16, Тисменицька брама, церква в Вовчинцях – чόму приділила увагу Консультативна рада з питань охорони культурної спадщини при управлінні архітектури, дизайну та містобудівної діяльності.

Наразі цим та іншим темам було присвячено вже два її засідання – 25 червня та 6 вересня. Найближчим часом заплановано й наступне, на якому, в першу чергу, продовжиться обговорення робіт по будинку що на площі Ринок, 5.

Засідання проходили під головуванням начальника відділу охорони культурної спадщини В. Ідака. Наради проходили без запрошення ЗМІ та публіки – не таємниці ради, а спокійної обстановки для.

У засіданнях ради взяли участь:
В. Гайдар – директор КП «Простір інноваційних креацій «Палац», архітектор, заступник голови консультативної ради;
С. Адамович – доктор історичних наук;
І. Панчишин – архітектор;
В.Твердохліб – реставратор, завідувач відділу реставрації Івано-Франківського краєзнавчого музею;
В. Кочмар – головний архітектор проектів Івано-Франківської філії ДП «УДНДІПМ «ДІПРОМІСТО» імені Ю.М. Білоконя;
З. Федунків – кандидат історичних наук, доцент кафедри архітектури і містобудування інституту архітектури, будівництва та енергетики Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу;
Ю. Хмельовський – архітектор.

6 вересня, під час роботи консультативної ради розглянули наступні питання:
– площа Ринок, 5, (пам’ятка, охоронний №281): реалізація проекту «Комплекс протиаварійних робіт регенерації будинку на площі Ринок, 5 в Івано-Франківську (реставрація)»;
– вул. Січових Стрільців, 16, (пам’ятка, охоронний №358): житловий будинок аварійний, стоїть питання пошуку інвестора на відселення і проведення реставрації;
– вул. Бельведерська, 4, (пам’ятка, охоронний №224): житловий будинок аварійний, стоїть питання пошуку інвестора на відселення і проведення реставрації;
– вул. Валова, 10: надбудовується додатковий поверх, реставраційне завдання на пристосування горища під житлові приміщення;
– церква у с. Вовчинець: опорядження інтер’єрів церкви, яка є пам’яткою.

Членами ради наголошено на актуальності перерахованих об’єктів і зазначено, що кожен з них має давню історію розгляду їх проблем. В ході обговорення було висловлено ряд зауважень і пропозицій по кожному об’єкту.

При розгляді питання реставрації будинку на площі Ринок, 5 члени консультативної ради вирішили продовжити його розгляд на наступному засіданні за участю замовника і автора проекту, які б представили повний проект реставрації і відповіли на запитання стосовно цього об’єкту.
Проект по будинку на вулиці Січових Стрільців, 16 представив автор і член ради головний архітектор проектів В. Кочмар. За технічним станом цей будинок умовно розділений на три блоки – 1-й (лівий) та 3-й (правий) блоки в дворовій частині об’єкту і 2-й блок орієнтований фасадом на вулицю Січових Стрільців. 1-й та 2-й блоки в задовільному стані на яких необхідно проводити реставраційні роботи. 3-й блок в значно гіршому стані, цілком можливе його знесення, але вирішення його відтворення необхідно проводити в комплексі зі всім вузлом кварталу.
Будинок на вулиці Бельведерська, 4, на думку членів консультативної ради, потрібно зберігати, з проведенням необхідних протиаварійних і ремонтних робіт, відбудови зруйнованої частини будинку та з можливим пристосуванням горища під додаткові приміщення.
На вулиці Валова,10, рекомендовано призупинити будівництво з вивченням дозвільної документації та дотримання обов’язкової умови відтворення всіх характерних для будинку елементів – еркера та вежі на даху.
Членами ради рекомендовано проведення робіт із опорядження інтер’єрів дерев’яної церкви у селі Вовчинець проводити при одностайній згоді всієї громади села і обов’язковим дотриманням пам’яткоохоронного законодавства, не допустиме некоректне втручання в пам’ятку архітектури.

Питання Тисменицької брами – музеєфікації розкопок на вул. Галицькій в Івано-Франківську – було єдиним, що стояло на порядку денному засідання Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини при управлінні архітектури, дизайну та містобудівної діяльності Івано-Франківської міської ради від 25 червня.

Члени консультативної ради вирішили внести пропозицію про наступний етап розкопок Тименицької брами із наступним їх фінансуванням та про замощення існуючих розкопок бруківкою по окремому попередньому проекту з забезпеченням можливості подальших археологічних досліджень та реалізації конкурсних проектів.