Акція «Збережімо історичне обличчя міста»

18 квітня в Івано-Франківську відбулася вулична акція, організована представниками Всеукраїнської кампанії «Пам’ять нації», під гаслом «Збережімо історичне обличчя міста».

Організатори акції закликали франківців підтримати електронну петицію щодо належного утримання архітектурних пам’яток міста, зокрема будинку на Січових Стрільців, 24 та вжити усіх можливих засобів, щоб змусити їх власників своєчасно виконувати поточний і капітальний ремонт.

Модератором заходу був керівник обласного осередку кампанії «Пам’ять нації» Лев Давибіда.

«Ми підтримуємо таку ініціативність мешканців і проведення цієї акції. Хочемо, щоб її відгомін дійшов до власників-співвласників багатоквартирних будинків, які є пам’ятками архітектури. Нагадати, що саме вони несуть відповідальність за їх утримання та збереження. Всі пам’ятки архітектури
передані у руки конкретних людей – власників квартир, які стали співвласниками будинків. Це їхнє майно, яким вони повинні опікуватися. Так, це майно є складним і потребує спеціального нагляду, догляду і кваліфікованої експлуатації. Для цього є відповідні експлуатаційні організації, які треба
наймати за відповідну щомісячну плату», – розповідає начальник відділу охорони культурної спадщини Володимир Ідак.

Для довідки: станом на сьогодні в Івано-Франківську є близько 600 будинків, які визнані об’єктами культурної спадщини міста.

«Наше завдання – повідомити всіх власників об’єктів, про те, що збереження пам’яток архітектури, підтримання їх у належному стані – це їхнє питання. Кожен живе своїй квартирі і думає, що з будинком все буде гаразд і хтось про нього подбає. Але це їхнє майно. Місто, у межах своїх можливостей та ресурсів, буде реалізовувати відповідні програми по охороні культурної спадщини. Та зараз ми неодноразово спостерігаємо ситуацію коли, для прикладу, є десятиквартирний житловий будинок. Він на самоуправлінні. Всі квартири та торгові приміщення на першому поверсі є приватизованими. Майна міста там немає, адже об’єкт перебуває у приватній власності десяти суб’єктів права. Єдиної юридичної особи, яка би відповідала за утримання будинку – немає. А ми будемо працювати саме з такою єдиною юридичною особою – ОСББ, або із управителем, з яким мешканці укладуть договір», – зазначив Володимир Ідак.

Начальник управління комунальної політики департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Мирослав Федорків додає, що муніципальна інспекція з благоустрою у межах повноважень робить все, щоб зобов’язати власників будівель доводити фасади до безпечного стану.
«Мова не йде про реконструкцію. Важливо змусити власників будівель провести протиаварійні роботи, щоб балкони не падали і карнизи не обсипалися. Тому інспектори пишуть приписи на власників будинків, які не стежать за їхнім станом. Якщо приписи не виконуються, то інспектори можуть скласти протокол, який тягне за собою штраф у розмірі від 850 до 1700 гривень. І власники швидше заплатять максимальний штраф, ніж виділять тисячі гривень на реконструкцію. Хочу нагадати власникам – співвласникам таких будинків, що вони несуть відповідальність за їх збереження. Мешканці приватних будинків дбають про них і ремонтують у разі потреби. Так само
мешканці багатоквартирних будинків, які є пам’ятками архітектури, мають дбати про своє майно», – пояснює Мирослав Федорків.