Підготовка нової редакції Порядку розміщення зовнішньої реклами

Триває робота по підготовці до затвердження нової редакції Порядку розміщення зовнішньої реклами у м. Івано-Франківську.

14.06.2019 р. відбулося засідання робочої групи, що була створена розпорядженням міського голови № 259-р від 04.05.2017р. з метою підготовки зміни до Порядку розміщення зовнішньої реклами в м. Івано-Франківську, затвердженого рішенням виконавчого комітету міської ради №657 від 29.12.2009 р.. На цих зборах робоча група обговорила і прийняла свої остаточні правки до базового проекту Порядку. Учасники засідання запропонували вважати роботу групи успішно виконаною, в зв’язку з чим і завершеною.

18.06.2019 р. в приміщенні виконавчого комітету міської ради відбулося оголошене громадське обговорення проекту регуляторного акта – рішення виконавчого комітету міської ради «Про затвердження нової редакції Порядку розміщення зовнішньої реклами у м. Івано-Франківську». Предметом обговорення стали як пропозиції робочої групи, так і доповнення й зауваження, подані з голосу. Зокрема, низку пропозицій і зауважень висловив завідувач Сектору Державної регуляторної служби в Івано-Франківській області Андрій Соболевський. Також активними учасниками дискусії були депутат міської ради Володимир Кушнір та представник Івано-Франківської обласної організації підприємців, роботодавців та орендарів, громадський активіст Сергій Чирва. Зібрання пройшло жваво, але в атмосфері націленості на отримання оптимального результату.

Також учасники зборів визнали доцільним сформований пакет, що складається з базового проекту + зміни запропоновані робочою групою + зміни запропоновані на громадському обговоренні, піддати аналізу регуляторного впливу та рекомендувати винести на розгляд виконавчим комітетом.

 

Володимир Ідак про реставрацію балконів та карнизів

Загалом про складнощі з реставрацією будинків-пам’яток йшлося в попередній статті. Окремо хочеться приділити увагу питанню балконів та карнизів.

Балкони чи не найскладніші в реставрації елементи, особливо в їх конструктивному виконанні. Зараз не дуже знайдуться фахівці щоб взятись і відреставрувати балкон чи карниз так як вимагається.  Тут мимо волі пригадується як одна поважна фірма міста взялася за реставрацію центрового будинку. Якось фасади вона  відреставрувала. За винятком балконів. Балкони ж просто помалювала, щоб не вирізнялись. І це фірма забезпечена коштами, зі всім набором спеціалістів-будівельників, техніки, матеріалів, а от реставрувати балкони хотіла, та не зуміла.

Характерними пошкодженнями залізобетонних балконів є втрата їх монолітності, розтріскування внаслідок замокання та надмірної корозії металевого армування. При цьому слід зазначити, що армування бетонної конструкції балконів масивними швелерами чи двотаврами, характерним для будинків так званого австрійського періоду, чи не найгірший метод армування, що привів до неконтрольованої корозії несучих елементів конструкції. Слід зазначити, що наука залізобетонних конструкцій на той час ще тільки зароджувалась, а на сьогодні як то кажуть «маємо те що маємо».

При реставрації таких балконів прийдеться втручатись доволі радикально в будинок – несуча конструкція балкону повинна бути защемлена капітальною стіною на всю її товщину, а інколи і міжповерховим перекриттям. А це втручання в конкретні приміщення квартир зі всіма складнощами при цьому.

Цільнометалеві балкони не на багато простіші в реставрації, оскільки дуже складні в діагностиці анкерування кронштейнів в тілі стіни.

Щодо карнизів, то тут ситуація більш розмаїта. Типів конструкцій карнизів доволі багато і всі вони дуже не прості. Пошкодження карнизів теж в основному викликано їх замоканням в наслідок недбалої експлуатації елементів водовідведення дахів. А реставрація карнизів, при своїй незначущості в об’ємах фасаду, вимагає трудозатрат співрозмірних з реставрацією цілого фасаду.

Особливо складними є реставрація карнизів на основі конструкцій з дерева. Їх реставрація тягне за собою практично заміну найскладнішого нижнього поясу конструкції цілого даху будинку, а інколи і втручання в конструкцію дерев’яного перекриття будинку. Наочно це можна побачити на будинку на вулиці Січових Стрільців, 10, де власники усвідомлюють складність та високу вартість робіт і відтягують процес реставрації цього елементу фасаду.

Є розуміння того, що одним власникам житлових будинків справитись з цим завданням буде дуже складно, та й досвіду таких робіт ще не напрацьовано. Тож управлінням замовлена відповідна проектна документація зокрема на реставрацію балконів будинків на вулиці Шевченка, 54, 58, на вулиці Вірменській, 4, карнизів будинків на вулиці Грушевського,20, Шашкевича, 1, 9, Незалежності, 8, 11, елементів опорядження фасадів будинків на вулиці Незалежності,16, 18.

Це практично пілотний проект, яким ми апробуємо як методику проектування так і виконання реставраційних робіт. В процесі обстеження конструктивів балконів та карнизів і визначення ступеню їх збереженості чи аварійності будуть прийняті рішення про проведення класичної реставрації чи відтворення архітектурних елементів зі збереженням їх форми та функціональних характеристик. При цьому плануємо застосувати нові прийнятні матеріали і технології.

Цей досвід будемо впроваджувати при реставрації наступних об’єктів міста.

Начальник відділу охорони культурної спадщини Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності Івано-Франківської міської ради

Володимир Ідак

Володимир Ідак про сферу охорони культурної спадщини міста: деякі висновки та акценти

Системно займаючись останні три роки пам’яткоохоронною діяльністю, можна зробити деякі висновки і акцентувати увагу на основних проблемних питаннях в сфері охорони культурної спадщини міста.

Якщо винести за дужки фінансову складову, то в залишку отримаємо два блоки питань – це організаційні питання і технічні питання. Як би не коригувалась складова фінансова, а без технічних і організаційних рішень проблеми вирішені не будуть.

До організаційних аспектів, крім правового статусу об’єктів культурної спадщини, адміністрування питань охорони культурної спадщини, тощо, відносяться і питання майнової приналежності об’єктів, а звідси і суб’єктність щодо прав власності, а також і відповідальності.

Закономірне запитання – а за що відповідальність? Відповідальність не тільки за збереження об’єктів культурної спадщини згідно з Законом України «Про охорону культурної спадщини», а й за безпечну експлуатацію кожного конкретного будинку.

З моменту зняття з балансового обліку міської ради багатоквартирних житлових будинків, зокрема пам’яток архітектури, і передачі їх в самоуправління згідно з статтею 322 Цивільного кодексу України, статтею 151 Житлового кодексу України, статтею 10 Закону України «Про приватизацію житлового фонду», статтею 24 Закону України «Про охорону культурної спадщини» власники зобов’язані утримувати об’єкт в належному стані, провадити ремонти та захищати від пошкодження. А утримання майна в належному стані означає забезпечення збереження об’єкту в автентичному стані та його безпечну експлуатацію самими власниками.

Соціалізм з наданням послуг за умовну плату закінчився в 1991 році з розвалом СРСР, а то й ще раніше, з часів «перестройки». Ми почали будівництво суспільства відповідальних власників з вільними ринковими взаємовідносинами у всіх сферах суспільного життя.

Ринок так ринок. Тобто відповідальні за утримання та технічний стан будинків з часу їх приватизації є виключно їх власники. Це як, наприклад, на селі – кожний будинок має свого господаря, який опікується своїм майном, і нікому не прийде в голову з цього приводу виставляти претензії сільській раді чи сільському голові за ремонт газдівських будинків. Різниця тут тільки в тому, що в абсолютній більшості ці будинки багатоквартирні і вони в колективній власності, проте ця обставина жодним чином не знімає відповідальності.

До цього слід додати, що стаття 23 Закону України «Про охорону культурної спадщини» прямо зобов’язує власників об’єктів культурної спадщини, або уповноважені ними організації укладати охоронні договори з місцевими органами охорони культурної спадщини про забезпечення збереження об’єкту власності. Тобто наголошуємо, що власники є відповідальною стороною в питанні збереження об’єкту культурної спадщини. А статті 22 і 24 вказаного закону забороняють зносити, змінювати, замінювати, переміщувати пам’ятки і зобов’язують власників утримувати пам’ятки в належному стані і своєчасно провадити ремонт, захищати від пошкодження, руйнування або знищення.

При цьому місто прагне до формування партнерських взаємостосунків зі всіма суб’єктами права в справі збереження пам’яток архітектури міста. Власне на це і спрямовані цільові міські програми збереження культурної спадщини.

Про технічну сторону. Звісно, міська забудова значно складніша за згадану газдівську садибну забудову. Будинки-пам’ятки ще складніші, особливо багатоповерхові – з доволі складними інженерними системами, плануванням, також з не менш складними конструкціями і елементами балконів, еркерів, карнизів та іншого декору фасадів. Маси дрібних характерних столярних виробів з дерева, елементів художнього ковальства, литва та об’ємних бляшаних виробів з металу, тесаного каменю, кераміки та багато чого іншого. Саме це створює той неповторний захоплюючий колорит історичного міста – такого міста, яке ми любимо і пишаємося ним. І одночасно саме це формує об’єм та рівень складності задач навіть просто з утримання та експлуатації. Не кажучи вже про реставрацію, відновлення. 

Потрібні фахівці. Безперечно – матеріали, технології так, та все ж в першу чергу фахівці. Із спеціальними знаннями та відповідною кваліфікацією. І чим вище рівень складності поставлених перед ними задач, тим вищим має бути рівень їх кваліфікації. А щоб в нас були такі фахівці, вони повинні бути забезпечені постійною роботою в цій галузі, на роки вперед.

Тож міська рада в 2016 році прийняла та почала системну реалізацію «Програми охорони культурної спадщини міста Івано-Франківська на 2016-2018 роки» і продовжила її до 2021 року. Таким чином було запущено процес системної реставрації пам’яток архітектури міста.

Перші об’єкти були відреставровані в 2017 році повністю за рахунок коштів бюджету міста – це фасади будинків на вулиці Бельведерській, 6, 8, на вулиці Гетьмана Мазепи, 5, 7, 9. В 2018 році практично закінчені реставраційні роботи по об’єктах на вулиці Шевченка, 22, 24, 30. Паралельно проводилась реставрація окремих елементів будинків – дверей, брам. У 2018 році за кошти міста було відреставровано троє дверей на вулиці Гетьмана Мазепи (5,7, 9), на вулиці Шевченка, 30, а також на вулиці Шевченка 22-24 – у складі проекту з реставрації фасаду (до речі, за ці шестеро дверей з міського бюджету виконавцям робіт оплачено близько 320 тисяч гривень!). Крім того до справи долучився і «Бюджет участі»: за цією програмою виділено кошти на реставрацію дверей по вулиці Гетьмана Мазепи, 36 (50 тис.), а також буде профінансовано за кошти міста проект з реставрації дверей на вулиці Короля Данила, 1.

Проведення робіт на вказаних об’єктах дало можливість практично апробувати реставраційні технології з відновлення втрачених елементів декору фасадів, закріплення і відновлення тинькованих поверхонь, реставрацію столярних виробів – дверей, тощо. При реставрації фасаду будинку на вулиці Гетьмана Мазепи, 7-9 чи не вперше в місті було відтворено декоративні елементи фасаду – пластична огорожа балконів (балясини, поручні, тощо), відновлено втрачені фрагменти фігур атлантів.

А також це дало можливість визначитись з ціновими параметрами реставраційних робіт.

Паралельно здійснювалося обстеження інших об’єктів центральної історичної частини міста. Визначено кілька десятків об’єктів, що потребують негайного проведення як реставраційних робіт так і протиаварійних заходів.

З перегляду запропонованого переліку об’єктів реставрації стало зрозуміло, що бюджетних коштів на проведення робіт в повному обсязі не вистачить ні при яких обставинах. Крім цього стало теж зрозуміло, що реставраційні роботи необхідно проводити тільки на умовах співфінансування з власниками як квартир так і нежитлових приміщень і з організованими об’єднаннями співвласників багатоквартирних будинків чи іншими передбаченими законом спілками, тобто юридичними особами. Без співучасті власників будинків це ж той самий соціалізм і ми не створимо відповідального власника.

Тож протягом 2019 року планується завершити  вже розпочаті в минулому році роботи – це реставрація фасадів будинків на вулиці Леся Курбаса, 5,7,9 та на вулиці Шевченка, 44. А решта зусиль буде спрямовано на виготовлення проектно-кошторисної документації на реставрацію окремих аварійних елементів балконів, карнизів, тощо і відповідне проведення робіт. Це саме ті дрібні деталі про які ми говорили вище, але доволі складні в конструктивному та технологічному плані елементи, які потребують дуже уважного і кропіткого підходу.

Чого так складно – обстеження, вироблення методики, виготовлення проектно-кошторисної документації і так далі? Так вимагає закон, так прописано державними будівельними нормативами, так говорить практика проведення робіт. І це все для того, щоб зберегти для нас і нащадків в максимально автентичному стані об’єкти культурної спадщини. А це не тільки загальний вигляд об’єктів, а й матеріали, технології та інші характеристики, які притаманні саме для конкретної пам’ятки архітектури, для історичного середовища міста. Це все те чим ми захоплюємося в європейських містах, чи містах давніх культур.

Начальник відділу охорони культурної спадщини Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності Івано-Франківської міської ради

Володимир Ідак

Чорновола, 1 – встановлено захисну сітку

За рекомендаціями Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності міськвиконкому, Прикарпатським національним університетом ім. Василя Стефаника проведені роботи зі встановлення тимчасових захисних сіток на будинку по вулиці, в Івано-Франківську – для убезпечення пішоходів від падіння елементів ліпнини фасаду.

Управлінням розроблено низку відповідних рекомендацій, які направлені власникам/співвласникам будинків із аналогічними проблемами.

Сесія міської ради затвердила зміни до Генерального плану міста

07.06.2019 р. сесія Івано-Франківської міської ради прийняла рішення затвердити містобудівну документацію «Внесення змін до Генерального плану міста Івано-Франківська суміщеного з історико-архітектурним опорним планом міста», за вийнятком частини, що стосується орендованої ТЗоВ «Розважально-відпочинковий центр «Гаразд» земельної ділянки площею 4 га зі сторони вул. Романа Гурика (кадастровий номер 2610100000:24:001:0078)

За таке рішення проголосували 26 депутатів міської ради.

Генеральний план міста, що отримав зміни, затверджений рішенням міської ради ще 03.07.2001 р.. За цей час в місті суттєво змінилась соціально-економічна ситуація, яка спонукає до прийняття  нових рішень, в тому числі у сфері містобудування. Ця проблема може бути вирішена коригуванням генплану.

У зв’язку з цим Івано-Франківська міська рада прийняла рішення від 15.03.17 р. №70/11 про розробку змін до генерального плану міста Івано-Франківська, суміщеного з історико-архітектурним опорним планом міста.

На виконання рішення була укладена угода з Державним підприємством «УДНДІПМ «Діпромісто» ім. Ю.М. Білоконя» на розробку містобудівної документації. Паралельно розроблявся історико-архітектурний опорний план, що є обов’язковим згідно законодавства для історичних міст України.

В липні 2018 року розробник передав проект генерального плану до Департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини міської ради. Проект генерального плану був оприлюднений в ЗМІ, а також почалася процедура збору пропозицій громадськості згідно чинного законодавства. Таких пропозицій надійшло близько двох сотень.

31.08. 2018 р. були проведені громадські слухання згідно Статуту міста, під час яких було отримано ряд додаткових пропозицій від громадськості, більшість яких булла врахована в проекті генерального плану міста.

21.09.2018 р. були проведені ще одні громадські слухання генерального плану як регуляторного акту.

04.10.2018 р. проект генерального плану розглядався на засіданні містобудівної ради.

25.03.2019 р. наказом Міністерства культури затверджено межі та режими використання історичного ареалу та зон охорони пам’яток, визначені історико-архітектурним опорним планом м.Івано-Франківська.

29.03.2019 р. Державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут «НДІпроектреконструкція» (державне підприємство – Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства) в своєму експертному звіті встановив відповідність документації законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, рішенням органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з питань планування і забудови територій.

Отже, було проведено велику роботу і залучено широке коло громадськості та фахівців для обговорення та опрацювання цього масштабного проекту. Результат – оновлений Генеральний план.

Завантажити основне креслення Генерального плану міста >>